Kozmetika a jej história

od | aug 6, 2023 | Dior | 0 komentárov

Byť krásne, to je vrodená túžba žien. Chceme sa páčiť, byť obdivované a obletované. Chceli to už aj naše predchodkyne. Prišli na to, že aj keď príroda či gény neboli štedré, stále sa mohli zaradiť medzi vychýrené krásavice vďaka líčidlám. Pozrite sa s nami na prierez históriou kozmetiky.

Vedeli ste, že slovo kozmetika pochádza z gréckeho kosmetiké – umenie krášliť sa?

Kozmetika je stará ako ľudstvo samo.

Predpokladá sa, že rôzne prírodné látky na skrášlenie využívame už od staroveku. Z Babylonu pochádza aj prvé mydlo, ktoré však neslúžilo tak, ako ho poznáme dnes. Babylončania si ním upravovali vlasy. Okrem mydla boli aj prvými používateľmi vonných látok – prvých parfumov. Egypt kozmetika

Éra najslávnejšej panovníčky všetkých čias

História make-upu sa začala písať v starovekom Egypte. Vďaka archeologickým nálezom vieme, že kozmetiku používali starovekí Egypťania (áno, aj muži) už v roku 4000 pred našim letopočtom. Typickou ozdobou boli čierne očné linky a zelené viečka namaľované medenkou, veď si len predstavte Kleopatru, najslávnejšiu panovníčku starovekého Egyptu. Táto žena je dodnes nielen symbolom krásy, ale aj moci. Vedela totiž, ako svoju krásu využiť a opantala láskou nejedného panovníka.

V tej dobe však boli súčasťou kozmetiky aj jedy ako je ortuť či olovo. Svoj pôvod tú má aj farbenie hennou. Egypťanky si ňou farbili vlasy, chodidlá, dlane a prsty.

Na rozdiel od iných krajín, v Egypte sa líčili aj chudobní. Verili totiž, že krása sa páči bohom a chráni ich pred zlými duchmi.

grécko

„Žena bez farby je ako jedlo bez soli.“

Aspoň tak sa vyjadril grécky dramatik Plautus. Aj v jeho dobe patrila kozmetika k dôležitým aspektom ľudského bytia. Potvrdzuje to aj fakt, že slovo kozmetika pochádza z gréckeho kosmetiké – umenie krášliť, ozdobovať. V Grécku uzrela svetlo sveta aj prvá kniha o kozmetike – Kozmetikon. Egyptské dedičstvo vylepšili pridávaním korenia, balzamov aj okvetných esencií do parfémmov.

Gréckym ideálom krásy bola kalokagatia – rovnováha ducha a tela. Okrem fyzickej krásy oceňovali aj vzdelanosť.

Hriešna krása

Stredovek špinu radšej maskoval ako zmyl. Cirkev hlásala askézu, starostlivosť o telo sa považovala za márnivosť a rozmarnosť, líčenie za mimoriadne hriešne.

Okrem trendov v líčení sa samozrejme menil aj ideál krásy tela. Keď bol v móde úzky driek, ženy si sťahovali pásy v korzetoch, čím si mohli poškodiť aj vnútorné orgány. V období renesancie sa zase za symbol urodzenosti považovalo vysoké čelo. Talianski aristokrati preto neváhali postupovať bolestivé vytrhávanie vlasov nad čelom. Veľmi módna bola aj bledosť v tvári, a tak sa vyhýbali slnku (a vitamínu D) ako len mohli.

Namiesto vody parfumy

V stredoveku Európou otriasali epidémie chorôb, za šíriteľa ktorých považovali aj vodu. Preto šľachta volila namiesto umývania vo vode oblievanie litrami voňaviek. Na kráľovskom dvore bola samozrejmosťou hrubá vrstva mejkapu. Medzi jeho zložky patrilo aj smrteľne jedovaté olovo.

Hlavným mestom svetového parfumérstva sa stalo Grasse vo Francúzsku. Toto miesto, prezývané aj zem vôní, využíva Dior dodnes pri pestovaní tých najkvalitnejších surovín. Pestovatelia kvetín z Grasse si svoje tajomstvá odovzdávajú z generácie na generáciu už od 17. storočia.

Zaujímavosťou je, že parfum a fľaštička sa v tej dobe predávali osobitne.

Kozmetika a Hollywood

Najväčší rozvoj v kozmetickom priemysle nastal vďaka Hollywoodu. Medzi významné objavy minulého storočia patrí prvé moderné syntetické farbenie vlasov, opaľovacie krémy či jednorazové žiletky. Vznikli značky, ktoré poznáme dodnes, medzi nimi aj Dior.

Dnes patrí kozmetický priemysel medzi najziskovejšie odvetvia na svete. Páčiť sa nechceme už len my, ženy, ale aj muži. A hoci je to prekvapivé, aj v dnešnej dobe sa v kozmetike nájdu látky, ktoré tam nemajú čo robiť. Vyberajte si iba kvalitnú kozmetiku a pocítite rozdiel.

Príďte zveľadiť svoju krásu aj k nám, do Inštitútu. Ponúkame vám nielen široký sortiment kozmetických výrobkov Dior, ale aj ošetrenia, vďaka ktorým sa budete cítiť ako znovuzrodená. Doprajte si luxus, ktorý si zaslúžite.

Vitajte vo svete Dior

Vitajte vo svete Dior

Francúzky majú štýl. Zobuďte aj vy v sebe tú slávnu femme fattale, osudovú ženu. Buďte ženou, ktorá sa nebojí používať výrazný červený rúž, ženou, ktorá naplní miestnosť, len čo do nej vstúpi. Ženou, ktorá je sebavedomá, zmyselná, ale aj podmanivá. Buďte ženou, ktorá...

Filmy, ktoré majú štýl

Filmy, ktoré majú štýl

Kinematografia je spätá s módou už od čias, keď sa vo filme objavila prvá krásna žena. Návrhári totiž už v dvadsiatych rokoch minulého storočia chápali, že mekkou módy nie je len Paríž, Miláno či New York, ale hlavne Hollywood. V dobe, keď ľudstvo o internetovom...