Filmy, ktoré majú štýl

od | aug 6, 2023 | Nezaradené | 0 komentárov

Kinematografia je spätá s módou už od čias, keď sa vo filme objavila prvá krásna žena. Návrhári totiž už v dvadsiatych rokoch minulého storočia chápali, že mekkou módy nie je len Paríž, Miláno či New York, ale hlavne Hollywood.

V dobe, keď ľudstvo o internetovom pripojení či televízii „pre každého“ ešte len snívalo, to mal módny priemysel ťažké. Ako spropagovať tú úžasnú sukňu či priviesť do módy kožené bundy? Bol to práve svet filmu, ktorý mal monopol na udávanie trendov. Dnes už máme všetky vymoženosti a aby sme vedeli niečo o tom, čo sa teraz nosí, nemusíme ísť do kina. Ale to očarenie zostalo.

Prinášame vám článok s filmami, ktoré majú štýl. Stačí si len vybrať, poprípade si ich môžete pozrieť za blížiacich sa chladných večerov aj všetky.

Móda upadá, ale štýl je večný.

Povedal svojho času Yves a mal pravdu. Sám netvoril „len“ módu, ale večný štýl. My náš rebríček začneme práve jeho životopisným filmom.

Yves Saint Laurent (2014)

Tento film vás zavedie do života excentrického Yves-a Saint Laurenta, módneho návrhára, ktorý zmenil svet. Ocitnete sa v začiatkoch jeho kariéry, keď len ako 17- ročný prichádza do Paríža a stáva sa spolupracovníkom Christiana Diora. O pár rokov neskôr už módny dom Dior viedol a svojou tvorbou spôsoboval v móde revolúcie.

Vedeli ste?

Deň potom, ako bol mladý Yves vymenovaný za kreatívneho riaditeľa módneho domu Dior, zaplavili titulky francúzskych novín vyhlásenia, ako: „Yves zachránil Francúzsko.“ Z toho môžete mať aspoň akú-takú predstavu, kým bol Yves Saint Laurent pre svet módy.

Septembrové číslo (2009)

V redakcii Vogue, najprestížnejšieho módneho magazínu na svete, sa hovorí, že septembrové číslo je niečo ako január módy. Tento dokument vás zavedie k jeho príprave. Uvidíte Annu Wintour, šéfredaktorku, ktorá radí aj tým najuznávanejším návrhárom. Anna Wintour je známa ako prvá dáma módy a bez jej súhlasu si v módnom svete údajne ani neškrtnete. Známym faktom je aj to, že práve ňou sa inšpirovala jej bývalá asistentka Lauren Weisbergerová pri tvorbe Mirandy z knihy (a neskôr filmu) Diabol nosí Pradu.

Je naozaj Anna Wintour taká prísna, ako sa hovorí?

Hovorí sa o nej, že nikto zo zamestnancov s ňou nemá dovolené nadväzovať konverzáciu či očný kontakt bez vyzvania. Známa je aj príhoda, ako sa raz táto svetoznáma dáma potkla o koberec a spadla – a jej podriadená bola z toho taká vystrašená, že nevedela, či jej smie pomôcť. A tak ju jednoducho prekročila a pokračovala v chôdzi…

Diabol nosí Pradu (2006)

Kto nevidel tento kultový film? Napriek tomu sa k nemu vždy s láskou vraciame, nazrieť do krutého prostredia vymysleného módneho časopisu Runway. Spolu s Andy sa meníme zo škaredého kačiatka nie na labuť, ale na levicu, ktorá vie, ako v tom chodiť. Nielen v tvrdom biznise, ale aj vo vysokých podpätkoch. Pod vedením svojej prísnej šéfky Mirandy sa z nej stáva nielen vysnívaná sekretárka, ale aj milovníčka módy.

Šaty za pol milióna (2009)

Tento hodinový dokument vás zavedie do sveta haute couture. Autorka filmu vám predstaví klub žien, ktoré ich nosia – šaty za pol milióna. Nielen muži majú svoje tajné kluby. Jeden z vôbec najtajnejších a najtajomnejších dámskych klubov na svete sa týka módy. Existuje len pár desiatok tých najbohatších dám, ktoré majú vo svojom šatníku haute couture kúsky tých najzvučnejších mien. A budete prekvapené – tieto dámy nie sú celebrity.

Sex v meste (1998-2010)

12 rokov – presne toľko s nami prežil tento nesmrteľný svet, najskôr ako seriál a neskôr ako dva filmy. A my dodnes obdivujeme nádherné lodičky Carrie, ostrovtip Samathy, sarkazmus Mirandy a romantický príbeh Charlotte. Tento seriál (a filmy) je pre nás ako slepačia polievka pre dušu. A nekončíme. Na HBO si môžete pozrieť pokračovanie tohto kultovaného seriálu.

Vedeli ste?

  • Napriek tomu, že seriál Sex v meste preslávila aj hriešne drahá móda, nezabudnuteľná ružová suknička z úvodnej znelky stála len 5 dolárov.
  • Behom natáčania trávila hlavná predstaviteľka Sarah Jessica Parker s vysokými opätkami na nohách až 18 hodín denne.
  • Kim Cattral odmietla úlohu Samanthy až trikrát. Presvedčili ju až po mnohých stretnutiach. V pokračovaní seriálu už neúčinkuje.

Takáto zábava je vhodná aj ako zakončenie dámskej jazdy, ale neručíme vám za to, že po pozretí niektorého z našich filmov nebudete túžiť nájsť niečo podobné outfitom našich filmových hrdiniek. Ak už bude príliš neskoro, pamätajte, že digitál je cesta a šup na online nákupy. 🙂

Tak čo, dámy, máte aj vy svoj TOP film o móde, ktorý si vždy radi pozriete? Prezraďte nám v komentároch.

Kozmetika a jej história

Kozmetika a jej história

Byť krásne, to je vrodená túžba žien. Chceme sa páčiť, byť obdivované a obletované. Chceli to už aj naše predchodkyne. Prišli na to, že aj keď príroda či gény neboli štedré, stále sa mohli zaradiť medzi vychýrené krásavice vďaka líčidlám. Pozrite sa s nami na prierez...

Vitajte vo svete Dior

Vitajte vo svete Dior

Francúzky majú štýl. Zobuďte aj vy v sebe tú slávnu femme fattale, osudovú ženu. Buďte ženou, ktorá sa nebojí používať výrazný červený rúž, ženou, ktorá naplní miestnosť, len čo do nej vstúpi. Ženou, ktorá je sebavedomá, zmyselná, ale aj podmanivá. Buďte ženou, ktorá...